неділя, 26 листопада 2017 р.

Конспект тематичного заняття «Народна колискова пісня»

Конспект тематичного заняття  «Народна колискова пісня»
Музика допомагає людині стати духовно багатшою.
Незамінний вплив музики на людину люди відчули і усвідомили ще з давніх часів.
Відомо, що дитина емоційно реагує на музику з перших днів життя і навіть раніше. Сприйняття музики починає формуватися ще в утробі матері. Малюк ще не знає мови, не розуміє слів, але заспокоюється, затихає, засинає, почувши теплі, ласкаві, м'які інтонації голосу матері.
 
Мелодія - це душа музики.
 Колискові пісні - перші мелодії, перші музичні враження людини. Колискова пісня несе в собі народну мудрість, красу, вона - частинка фольклору. Через колискову пісню малюк отримує перші уявлення про оточуючих предметах, про тварин, птахів... У деяких колискових містяться елементи моралі, вони вчать добра та співчуття до ближнього. Але найважливіше виховний вплив на дитину робить сама мама, її материнська ніжність і любов. Маленький дитина потребує ласкавих колискових піснях. 
Прийшовши в дитячий садок, малюк продовжує чути колискові пісні, починає сам їх підспівувати на музичних заняттях, в групі, в повсякденному житті.
У молодшому дошкільному віці діти вже мають деякі уявлення про жанр народної колискової пісні, про різному їх характер. В середній групі діти здатні розрізняти образи і засоби музичної виразності. А старші хлопці вже мають більш розширені уявлення про цей жанр, вони здатні розрізняти колискові пісні за змістом і ділити їх на групи; співати виразно, у відповідності з характером, придумувати свої колискові.
 
Прийти до такого результату допомагають тематичні заняття, присвячені цій темі.
Пропоную свій конспект тематичного заняття «Народна колискова пісня» для старшого дошкільного віку, в якому використовувала прийоми, які зацікавили дітей та урізноманітнили заняття: питання з «диво - мішечка», пальчикова гра, музична гра та ін. Через заняття проходить вирішення завдань таких освітніх галузей:
  • Пізнання
  • Здоров'я
  • Музика
  • Комунікація
  • Соціалізація
  • Художня творчість
  • Художня література
  • Безпека
     Конспект тематичного заняття «Народна колискова пісня» 

Мета. Закріпити і розширити уявлення дітей про колискові пісні.                                                                 
Завдання
Музичні:
  • Розвивати вміння виконувати ритмічні рухи відповідно до характеру музики. Вчити виразно рухатися, ритмічно, виявляючи творчість у вигадуванні свого візерунка. Самостійно змінювати рухи зі зміною частин музики.
  • Визначати характер колискових пісень, засоби музичної виразності.
  • Розвивати навички правильного інтонування, виразного, плавного співу (легато), вміння співати а капела, за принципом «Ехо».
  • Розвивати творчі здібності у співі.
Психолого - педагогічні:
  • Викликати доброзичливе ставлення до людей і тварин; бажання і вміння заспокоїти немовля, заколисати його.
  • Розвивати комунікативні навички.
Попередня робота.
     Закріпити знайомий матеріал за темою «народна колискова пісня». Знайомити дітей з музичними вправами «Змійка з ворітцями», «Хитання рук»; музичною грою «Ходить сон біля вікон». Вчити прислів'я, приказки і забавлянки з дітьми.
Матеріал та обладнання. Колиска (вміщає ляльку), до неї подушечка, ковдра, матрац, стрічка (4 м); лялька - пупс; диво - мішечок, картки з питаннями (8 шт).
                                             

          Хід заняття
У центрі зали висить колиска, в якій лежить «дитятко» (лялька).
Діти вільно заходять до зали в супроводі педагога. Музичний керівник просить дітей не шуміти, спокійно підійти до колиски і встати навколо.
М. р. похитує колиску і наспівує:
Ворота - то скрип, скрип,
 
А дитинка спить, спить.
Спи ночами, рости  годинами.
Ти спи, засни, сон тебе візьми.
Яку пісню я заспівала? (Відповіді дітей).
 Правильно, колискову. Заспівала колискову пісню і малюк заснув. Нехай Миколка поспить, а ми йому сон кольоровий «притягувати» будемо, ось так... 
Діти виконують вправу «Хитання рук
Музичний керівник  домагається плавних, м'яких рухів руками у відповідності з характером музики.
Музкерівник.
 А зараз «покажемо» кольорового сну дорогу. Встаньте один за одним (діти виконують). Будемо йти тихо, спокійно, щоб дитинку не розбудити... 
Діти продовжують розучувати вправу «Змійка з ворітцями» («Заплетися, тин», р. н. м., обр. Н.Римського - Корсакова// Музика і рух для дітей 6-7 років/ М. «ПРОСВІТА».-1984.- с. 38-40).
Музкерівник стежить за поставою дітей, за точною передачею спокійного характеру музики рухами, умінням самостійно придумати свій візерунок і до закінчення музики утворити коло.
Музкерівник:
 Ось ми і стали навколо Миколки. Одине очко в Миколки спить, а інше дивиться, одне вушко спить, а інше слухає. Слухає, значить, почує... Колискову разом співати будемо, послухайте яку...  ( за вибором музкерівника)  Діти розучують колискову за принципом «Ехо».
 Музкерівник  проспівує одну фразу, діти повторюють. Педагог домагається точного інтонування мелодії, правильної передачі характеру, вміння співати не поспішаючи, протяжно, співуче; розвиває навички у дітей співати а капела (з голосу), потім з музичним супроводом. 
Музкерівник:
 Нехай Миколка поспить, а ми поговоримо трошки. Сьогодні ми знову будемо говорити про Народної колискової пісні. (Пропонує дітям сісти біля колиски.).
Колискові
 пісні, як ви знаєте, з'явилися дуже давно, в далекій давнині. Це народні пісні, складені не композитором, а в народі. Заколисує мама дитятко (музкерівник  знову гойдає колиску) і наспівує свою колискову. Якщо виходила красива мелодія, сподобалися слова пісні, мама запам'ятовувала і повторювала їх. Інша мама співала по - своєму. Найкрасивіші пісні продовжували жити, а хто їх склав, вже ніхто не пам'ятав. Було лише відомо, що хтось з народу. Тому вони і отримали назву - народні. Почує донька від мами колискову пісню, запам'ятає, а потім заспіває її молодшим у родині дітям... 
Ви знаєте, малятка, що
 колискові пісні бувають різні. Чим вони відрізняються? 
(Характером, змістом, темпом, динамікою)
. Правильно, їх можна розділити на чотири групи.
До першої групи належать пісні, які містять звернення до дитини з побажаннями сну, благополуччя, щастя, достатку... Ось така, наприклад:
                              
 Люлі, люлі, спатоньки, зробимо Насті валянки,
Кожушок пошиємо, Настю до бабусі пошлемо.
Буде бабуся зустрічати,  кашкою пригощати,
Дасть  теплесенький млинець. Наша Настя молодець.
Яка ця пісня за характером? (Світла, привітна, спокійна).
 
У другу групу пісень входять образи тварин і птахів.
                            
Ой ти, котику - коток,  сіренький клубок.
Прийди, коте, ночувати, мою доню колихати.
Що можна сказати про цю
 колискову? (Відповіді дітей
До третьої групи відносять колискові з міфологічними (казковими, вигаданими, несправжніми) образами Сну, Дрімоти.

Вже як сон ходив по лавці, Дрімота по підлозі брела.
Дрімота по підлозі брела, до Галі в спальню зайшла.
До неї в ліжечко забрела, на подушечку лягла.
На подушечку лягла, Галю ручкою обняла.
Малятка, що ви можете сказати про характер цієї пісні? (Характер плавний, спокійний, наспівний).
 Правильно, мелодія тут м'яка, заспокійлива, зачаровує. Надає колисковій спокійного характер.
До останньої, четвертої групи
 колискових належать пісні, у яких  залякують неслухняних дітей.
               
Баю, баюшки - баю, не лягай ти з краю.
Вовчик сіренький прийде , і до лісу заберею
Цю колискову знають всі. Давайте її разом заспіваємо. Будемо співати співуче, протяжно, неголосно, точно проспівувати мелодію. Я вам зараз її нагадаю (співає).
 Згадали? А тепер заспіваємо разом (співають). 
Музичний керівник.
 Молодці, малятка! (Заглядає в колисочку). Ось і Миколка міцно заснув...
А у мене для вас є сюрприз! Подивіться! (Показує незвичайний барвистий мішечок з великим знаком питанням зовні).
 Це - диво - мішечок! Як ви думаєте, що там всередині? (Відповіді дітей). А я думаю, що там цікаві питання, тому що на мішечку є знак питання, ось він (показує). Ну що ж, давайте заглянемо в нього. 
     Мої пальці ніяк не можуть розв'язати цей чудовий мішечок з питаннями. Що ж робити? (Діти пропонують свої варіанти. Музкерівник  пробує розв'язати, але нічого не виходить). Малятка! Я знаю, як можна потренувати пальці! Проведемо пальчикову гру «Граємо - відпочиваємо». Йдіть усі сюди!
     Проводиться пальчикова гра «Дрімота» 
Наші пальчики в ігри грались
 (грають пальцями обох рук)
Наші пальчики потомиль.
 (Пальці повільно збираються в кулачки)
Досить стрибати і скакати,
 (пальці різко випрямляються і стискаються)
Вже  пора вам, хлопці, спати.
 (Долоня до долоні, руки під щічку)
Ви тихенько відпочивайте,
 (Долоньки перенести під іншу щоку)
І знову
ігри починайте. (роз'єднують долоньки, ворушать пальцями)
Стрибати, бігати і скакати,
 (стискають пальці в кулаки і розтискають)
Веселитися й співати!
 (На слово «веселитися» - імітують гру на піаніно. На слово «співати» імітують спів у мікрофон).
Нарешті, музкерівник  розв'язує дивний мішечок.
Музкерівник: 
Вибирай будь скоріше питання!..
(Підходить до будь-якій дитині. Той опускає руку в мішечок і виймає барвисту картку з зображеннями на тему колискових пісень і відповідає на питання ). 
Питання:
  • Чому колискова пісня отримала таку назву? (Тому що дитина спала в ліжечку, яку в давнину назвали «колискою», від слова «колисати».
  •  Для чого потрібні колискові? (Для того, щоб дитина заспокоївся, заснув).
  • Чому колискові пісні називаються народними? (Значить, вони складені не композитором, а в народі).
  • Крім народних колискових пісень, які ще бувають колискові? (Авторські, які склали композитори.).
  • Чи однакові колискові пісні за характером? (Ні, одні веселі, світлі; інші сумні, жалібні, плавні, м'які).
  •  Згадай і розкажи прислів'я, приказки та потішки про сон.
1-й дитина. Сон краще всякого ліку!
2-й дитина. Сон миліший рідного брата!
3-й дитина. Спиш, спиш, а відпочити ніколи.
4-й дитина. - Гей, Фома! Навіщо ти лягаєш спати з великою ложкою?
5-й дитина. - Так минулої ночі я у сні знайшов горщик із медом. Раптом сьогодні
знайду?
 
6-й дитина. -Єгоре, ти спиш?
7-й дитина. -Ні!
6-й дитина. - Іди на двір, дров принеси.
7-й дитина. - Засинаю.
  • Хто тут сміливий, завзятий, колискову заспівай нам!..
                     
     Діти за бажанням співають знайомі колискові пісні або самі вигадують їх. (Всі голосно аплодують за сміливість, за вміння співати протяжно, не поспішаючи).
    
Музичний керівник: Ось і спорожнів наш чудесний мішечок. Ви співали чудово, на всі запитання дали правильну відповідь. Думали і відповідали швидко. Що це означає? (Залишився час пограти).
Проводиться  рухлива  гра  за вибором музкерівника.
Музкерівник: Тихіше, тихіше!.. Малятко не розбудіть. Підійдіть, будь ласка, до колиски. Дивіться, малюк посміхається уві сні, значить, все добре. - Спи, Миколка, набирайся сили... А ми заспіваємо тобі, на прощання.
 (діти співають і плавно махають рукою, потім спокійно виходять із залу).


Немає коментарів:

Дописати коментар